VI Rajd Pójdę w Nocy Mrok 2016 – wielkie przygotowania

Koleżanki i Koledzy rajdowicze!

Już po raz szósty ruszymy w nocy mrok, aby uczcić bohaterów drugiej wojny światowej. W sposób szczególny wspominamy obronę i spalenie Łaskarzewa 17.09.1939 r.
Już teraz zaczynamy przygotowania. Mamy kilka nowych pomysłów na organizację tegorocznego rajdu.

Nie może Was zabraknąć!

VI Rajd Pójdę w Nocy Mrok 2016

Po raz szósty zapraszamy do udziału w Rajdzie Pójdę w Nocy Mrok, 17-18 września 2016r.


W tym roku zgłoszenia będzie można wypełnić również elektronicznie

Formularz Zgłoszeń VI Łaskarzewski Rajd Nocny
lub tradycyjnie w trakcie trwania dyżurów.

Zgłoszenia do rajdu wraz z opłatą wpisową powinny zostać złożone do dnia

w dniu 10 września 2016r. (sobota) w godzinach dyżuru od 16.00 do 19.00
w dniach 12, 13 i14 września 2016r. (poniedziałek, wtorek) w godzinach od 19.00 do 21.00


Zapisujcie się, kompletujcie grupy i informujcie o wydarzeniu na Waszych Profilach FB. Kto brał już udział we wcześniejszych edycjach rajdu ten wie, że jest to wyjątkowa nocna przygoda z historią w tle.

Zapraszamy do udziału.

Zasady udziału w V edycji Pójdę w Nocy Mrok 17-18 października 2015r.

Zapraszamy do udziału w V edycji Rajdu Pójdę w Nocy Mrok 17-18 października 2015r.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Rajdu na rok 2015.

Karty zgłoszeniowe potwierdzające chęć uczestnictwa w rajdzie wraz z opłatą wpisową powinny zostać złożone:

w dniu 11 października 2015r. (niedziela) w godzinach dyżuru od 19.00 do 20.00
w dniu 12 października 2015r. (poniedziałek) w godzinach od 19.00 do 20.00


Zapisujcie się, kompletujcie grupy i informujcie o wydarzeniu na Waszych Profilach FB. Kto brał już udział we wcześniejszych edycjach rajdu ten wie, że jest to wyjątkowa nocna przygoda z historią w tle.

Zapraszamy do udziału.

Mapa z trasami. Wykonanie: Marek Wągrodzki

Zasady udziału w IV Łaskarzewskim Rajdzie Nocnym „Pójdę w nocy mrok”

Już za kilkanaście dni w nocy z 20 na 21 września 2014r. odbędzie się Czwarty Łaskarzewski Rajd Nocny „…Pójdę w nocy mrok…”.  Wspólnymi siłami aktywnych członków organizacji pozarządowych i wolontariuszy podejmujemy wysiłek przeprowadzenia Łaskarzewskiego Rajdu Nocnego „…pójdę w nocy mrok…”. Jest to oddolna inicjatywa, mająca integrować osoby świadome potrafiące podjąć wysiłek na rzecz upamiętnienia lokalnych wydarzeń historycznych, oddając w ten sposób hołd tym, którzy we Wrześniu 1939r „weszli w las” lub jak mówią słowa partyzanckiej pieśni „poszli w nocy mrok”.

Trasy: Tegoroczne trasy rajdu biegły będą wśród lasów i pól Woli Łaskarzewskiej, Uścieńca, Dąbrowy, Krzywdy, Grabiny, Budla, Aleksandrowa i Izdebna. Start i meta przewidziane jak zwykle w Łaskarzewie. Punkt specjalny z ogniskiem w tle na półmetek rajdu zlokalizowany będzie w okolicach wsi Uścieniec.  •            Trasa rajdowa nr 1. Łaskarzew- Dąbrowa Kolonia – Uścieniec – Punkt Specjalny- Izdebno – Aleksandrów (krzyż) – Łaskarzew (Pętla 16km)
•             Trasa Rajdowa nr 2. Łaskarzew- Dąbrowa Kolonia – Uścieniec – Punkt Specjalny- Izdebno – Aleksandrów (krzyż) – Łaskarzew (Pętla 20 km)
•             Trasa Rajdowa nr 3. Ograniczona powyższymi miejscowościami oraz miejscowością Budel. Zawiera się w niej także punkt specjalny. Ze względu na zadaniowy charakter trasy, dokładny jej przebieg znają jedynie organizatorzy oraz służby tj. policja, straż pożarna itp. (Pętla 25 km).

Plan wydarzeniaczas
1.Zapalenie znicza pod pomnikiem obrońców Łaskarzewa przy ul. Warszawskiej przez reprezentację Rajdugodzina 16.00
2.Zwiedzanie muzeum w podziemiach Kościoła Parafialnego w Łaskarzewieod 16.00 do 17.00
3.Zbiórka przed wymarszem w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego przy ul. Alejowej 13 (II piętro budynek OSP Łaskarzew)od 18.30 do 19.00
4.Wymarsz na trasy wszystkich uczestników Radowiczów.godzina 19.00
5.Punkt specjalny w okolicach Łaskarzewa – ognisko z poczęstunkiem dla Rajdowiczów.od około 22.00 do około 12.00
6.Powrót z tras rajdu wszystkich uczestników Rajdowiczów. Pożegnanie uczestników.około 4.00
7.Możliwość bezpłatnego noclegu w siedzibie Stowarzyszenia KG Serbianki oraz w siedzibie Stowarzyszenia C.I.A. w Łaskarzewie. Potrzebna własna kalimata i śpiwór.od około 4.00

Rajd z opłatą wpisową. Uczestnicy uiszczają opłatę wpisową w wysokości 5 zł (od osoby) w gotówce w siedzibie:Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne w Łaskarzewie ul. Alejowa 13, (II piętro, budynek OSP Łaskarzew) w dniu 13.09.2014r. (sobota) w godzinach dyżuru od 16.00 do 19.0017.09.2014r. (środa) w godzinach dyżuru od 19.00 do 21.00.lub Osobiście poprzez indywidualny kontakt:
Piotr Żabczyński, tel. 697413624,
Henryk Dąbrowski, tel. 517978427,
Marek Kusak, tel. 602716492, Opłata przeznaczona jest na pokrycie podstawowych wydatków związanych z organizacją rajdu. W przypadku nie wykorzystania opłaty rekrutacyjnej, zostanie ona wykorzystana na organizację wydarzeń popularyzujących historię w 2015 roku. Zgłoszenie udziału Karty zgłoszeniowe potwierdzające chęć uczestnictwa w rajdzie powinny zostać złożone  w dniu 13.09.2014r. (sobota) w godzinach dyżuru od 16.00 do 19.0017.09.2014r. (środa) w godzinach dyżuru od 19.00 do 21.00: lub Osobiście poprzez indywidualny kontakt:
Piotr Żabczyński, tel. 697413624,
Henryk Dąbrowski, tel. 517978427,
Marek Kusak, tel. 602716492, Regulamin i karty zgłoszeniowe dostępne na: www.pojdewnocymrok.blogspot.com Osoby zainteresowane udziałem w Rajdzie poprzez utworzone wydarzenie na Facebooku prosimy o dopełnienie formalności, wypełnienie i złożenie dokumentów zgłoszeniowych organizatorom Rajdu. Potwierdzenie udziałuZgłoszenia i wpłatę wpisowego przyjmujemy tylko do 17 września 2014 do godziny 21.00 z uwagi na konieczność sprawnego załatwienia spraw organizacyjnych związanych z Rajdem. Po dokonaniu zgłoszenia i opłaty wpisowej w terminie do 17 września 2014r. organizatorzy wysyłają uczestnikom potwierdzenie przyjęcia uczestnictwa. Organizatorzy to członkowie i wolontariusze organizacji: Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaskarzewie Organizatorzy zapewniają zabezpieczenie medyczne, poczęstunek dla uczestników Rajdu.  Zapraszamy zainteresowanych

Relacja z Trzeciego Łaskarzewskiego Rajdu …Pójdę w nocy mrok…

Trzeci Rajd pieszy „…pójdę w nocy mrok…” już za nami. Dokładnie łącznie 128 rajdowiczów i rajdowiczek w nocy z 21 na 22 września 2013r. weszło w nocy mrok. We wspólnym nocnym wędrowaniu uczestniczyli dorośli i młodzież, którzy zdecydowali się na wspólny wysiłek dla upamiętnienia i zachowania od zapomnienia wydarzeń września 1939r. – obrony i spalenia miasta Łaskarzewa. W ten sposób uczcili nie tylko naszą lokalną historię ale także wszystkich, którzy w 1939r. podjęli nierówną walkę z okupantem.

Przed wyjściem

Rozpoczęcie rajdu 2013 nastąpiło o godzinie 16.00 przy pomniku obrońców Łaskarzewa gdzie delegacja zapaliła symboliczny znicz. Od 16.00 do 17.00 dostępne dla zwiedzających było łaskarzewskie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej w podziemiach Kościoła Parafialnego, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z życiem i tradycją ziemi łaskarzewskiej. W punkcie zbiórki rajdowej przy ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie pierwsi uczestnicy zbierali się do wyjścia już około godziny 18.00 а od 19.00 organizatorzy z Komandorem na czele zaczęli przeprowadzać odprawę poszczególnych grup. W tym roku w ustalonym terminie udział w rajdzie wzięło 12 grup.

Trasy, grupy i przebieg 

Około 20.00 uczestnicy wychodzili na trzy wyznaczone trasy Rajdu w odstępach 10 minutowych i po około 2 godzinach wyszli na szlak ostatni rajdowicze а na nocnym dyżurze w bazie Rajdu w Stowarzyszeniu C.I.A przy ul. Alejowej 13 czuwał P. Tadeusz Rutkowski Komandor Rajdu wraz z P. Renatą Bednarczyk wspierającą Komandora. Pogotowie w terenie zapewniał Rajdowiczom P. Marian Żabczyński z małżonką. Szlak czerwony o długości około 24 km.: Łaskarzew – Baranicha – Aleksandrów- Kolonia Dąbrowa – Wanaty – (Punkt specjalny) wspólne ognisko w Lewikowie – Lipniki – Sośninka – Łaskarzew. Szlak niebieski o długości około 18 km: Łaskarzew – Aleksandrów – Kolonia Dąbrowa – (Punkt specjalny) wspólne ognisko w Lewikowie – Lipniki – Sośninka – Łaskarzew. Szlak żółty o długości około 16 km: Łaskarzew – Sośninka – Lipniki – (Punkt specjalny) wspólne ognisko w Lewikowie – Kolonia Dąbrowa – Aleksandrów – Łaskarzew. Szlakiem czerwonym poszli: Grupa The Ridges, Grupa Zieloni, Grupa Cinki i bez nazwy, Grupa Agnieszki Korgol wcześniej poszukiwacze zapomnianej historii, Grupa Domandżerki. Na szlak niebieski wyszły grupy: Grupa Blue Caribbean, Grupa Długa, Grupa MJ Skład, Grupa Ekipa z czerwonego jeepa, Grupa Cichociemni. Na szlak żółty wyszły Grupy: Grupa InfoturLGD, Grupa Zakręcone Pudelki. Samochodem na trasę wyruszył P. Marian Żabczyński – Strażnik Rajdu, któremu w wykonywaniu przydzielonych obowiązków towarzyszyła małżonka P. Urszula Żabczyńska. Uczestnicy mieli za zadanie odszukanie na swoich trasach kopert z notkami dotyczącymi wydarzeń historycznych z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kampanii wrześniowej i II wojny światowej 1939r.- 1945r. mających wpływ na losy miasta Łaskarzew, powiatu garwolińskiego i losy Polski. Trasy nie były łatwe do przejścia. Tym bardziej w nocy. Uczestnicy musieli się wykazać wzorową umiejętnością orientacji w terenie oraz niezłą kondycją i sprawnością fizyczną. Wędrowali przez łąki, lasy i pola z małymi wyjątkami również drogami utwardzonymi. Świeże, rześkie nocne wrześniowe powietrze i pełnia księżyca dawały dodatkową siłę do dalszej wędrówki podczas, której słychać było śpiewy rajdowiczów.

Krótka statystyka 

Na 128 idących najliczniej reprezentowaną grupą mieszkańców Łaskarzewa i powiatu garwolińskiego w III Rajdzie była młodzież w wieku od 15 do 25 lat, która stanowiła około 80 procent uczestników wydarzenia. Na trasy wyszło również więcej rajdowiczek niż radowiczów w proporcji około 60 do 40 procent. Liczebność poszczególnych grup kształtowała się od 7 do 15 uczestników w grupie. W porównaniu z II Rajdem widać rosnącą liczbę uczestników, którzy właśnie poprzez wspólny wysiłek chcą upamiętniać rocznicę obrony i spalenia miasta Łaskarzew. Punkt specjalny Na półmetku rajdu około godziny 22.00 organizatorzy przygotowali tzw. Punk specjalny czyli ognisko z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników III rajdu „…pójdę w nocy mrok…”. Na pole w Lipnikach w miejscu udostępnionym dla Rajdu przez Pana Janusza Gurdka – Sołtysa wsi Lewików przybyli Strażacy z OSP Łaskarzew, którzy pomogli w rozpaleniu ogniska, wydawali prowiant uczestnikom, podświetlali teren punktu specjalnego oraz zapewnili zabezpieczenie medyczne wydarzeniu. Uczestnicy posilili się i wzmocnili na dalszą trasę żurkiem z jajkiem, gotowaną kiełbaską i pączkami. Przy płomieniach ogniska panowała radosna atmosfera sprzyjająca integracji wszystkich rajdowiczów i rajdowiczek.

Organizatorzy, wsparcie medialne i sponsorzy: 

Rajd „…pójdę w nocy mrok…” to oddolna inicjatywa przeprowadzona wspólnymi siłami trzech łaskarzewskich organizacji pozarządowych, tj. Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Łaskarzewie. W organizację rajdu licznie zaangażowani byli mieszkańcy Łaskarzewa i powiatu garwolińskiego. Wsparcie promocyjne dla rajdu tak jak rok temu zapewniały media lokalne oraz patroni medialni, tj. Gazeta Powiatu Garwolińskiego Twój Głos, Portal KurierGarwoliński.pl, Portal WirtualnyGarwolin.pl, Portal NaszeSprawy.info, Telewizja internetowa TelewizjaGarwolin.pl. Wydarzeniem zainteresowali się także lokalni prywatni przedsiębiorcy i instytucje, którzy zostali sponsorami rajdu zapewniając finansowanie na potrzeby rajdu. Wsparcia udzielili: Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie, Ł-meat Łuków, TOP Market Łaskarzew, Młyny Żabczyńscy, Piekarnia Żabczyńscy, Sklep ogólno przemysłowy JEDYNKA, Sklep Militarny Garwolin, Stacja diagnostyczna Laguna. Koszty poniesione przez sponsorów to: koszt ubezpieczenia uczestników rajdu, koszt druku certyfikatów uczestnictwa w rajdzie, koszt zakupu gadżetów rajdowych, koszt wyżywienia uczestników rajdu, inne koszty związanych z całościową organizacją imprezy.

Podsumowanie 

Rajd ukończyły wszystkie Grupy. Uczestnicy dostaną potwierdzenie ukończenia III Rajdu „…pójdę w nocy mrok…”. W tym wydarzeniu nie jest ważna kolejność i czas ukończenia ważne jest samo przejście i wspólny wysiłek dla upamiętnienia wydarzeń września 1939r. Okazało się, że czas na wspomnienia i rozmyślania z wydarzeń września 1939r. każda grupa znalazła na trasie podczas postoju przy kopertach i odczytywaniu na głos notek historycznych. Przy ognisku każdy myślał bardziej o odpoczynku i integracji dzieląc się wrażeniami z tras. Rajd na pewno spełnia swoją rolę. Chodzi o wspólny wysiłek dla upamiętnienia obrońców Łaskarzewa i wydarzeń września 1939r. Rajdowicze i Rajdoiczki idą i kończą wymagające trasy, które dla większości są najdłuższymi w życiu przebytymi odległościami. Organizacyjnie również dobrze to wyglądało chociaż na pewno warto wprowadzić pewne poprawki i udoskonalenia, np. związane ze znaczeniem tras, czasem wyjścia, itp. Pieszy Rajd Łaskarzewski „…pójdę w nocy mrok…” ma duży potencjał rozwoju i na pewno można zaliczyć to wydarzenie do bardziej udanych oddolnych inicjatyw w powiecie garwolińskim. Organizatorzy dziękują wszystkim za udzielone wsparcie dla wydarzenia i zapraszają do udziału za rok.

Zasady udziału w Trzecim Rajdzie …Pójdę w nocy mrok.. 2013

Już za kilkanaście dni w nocy z 21 na 22 września 2013 odbędzie się Trzeci Łaskarzewski Rajd Nocny „…Pójdę w nocy mrok…”.

Dokumentacja Rajdu

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Rajdzie. Szczegóły uczestnictwa dostępne są w załączonej dokumentacji Rajdu.

Regulamin Rajdu “…pójdę w nocy mrok…” 2013

Karta zgłoszeniowa dla wszystkich Rajdowiczów“…pójdę w nocy mrok…” 2013


Karta zgłoszeniowa grupy zorganizowanej “…pójdę wnocy mrok…” 2013

Zgoda rodzica/opiekuna na udział w Rajdzie “…pójdęw nocy mrok…” 2013

Harmonogram Rajdu 21/22 września ”…pójdę w nocy mrok…” 2013

Plan wydarzeniaczas
1.Zapalenie znicza pod pomnikiem obrońców Łaskarzewa przy ul. Warszawskiej przez reprezentację Rajdugodzina 16.00
2.Zwiedzanie muzeum w podziemiach Kościoła Parafialnego w Łaskarzewieod 16.00 do 17.00
3.Zbiórka przed wymarszem w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego przy ul. Alejowej 13 (II piętro budynek OSP Łaskarzew)od 18.30 do 19.00
4.Wymarsz na trasy wszystkich uczestników Radowiczów.godzina 19.00
5.Punkt specjalny w okolicach Łaskarzewa – ognisko z poczęstunkiem dla Rajdowiczów.od około 23.00 do około 1.00
6.Powrót z tras rajdu wszystkich uczestników Rajdowiczów. Pożegnanie uczestników.około 4.00
7.Możliwość bezpłatnego noclegu w siedzibie Stowarzyszenia KG Serbianki oraz w siedzibie Stowarzyszenia C.I.A. w Łaskarzewie. Potrzebna własna kalimata i śpiwór.od około 4.00
8.Dla zainteresowanych certyfikaty ukończenia Rajdu do odebrania u organizatorów lub prześlemy na podany adres. Możliwość zebrania punktów PTTK za przejście trasy.do 31.10.2013r.

Rajd w tym roku z opłatą wpisową.

Uczestnicy uiszczają do dnia 16.09.2013 opłatę wpisową w wysokości 5 zł (od osoby) przelewem na konto:

Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej 08-450 Łaskarzew ul. Kolejowa 1
Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie
42 9217 0001 0000 2697 2000 0010
W tytule przelewu wpisuje się: 1.      nazwę grupy i dopisek rajd w przypadku przelewów grupowych
2.      imię i nazwisko przelewającego z dopiskiem rajd w przypadku przelewów pojedynczych osób.

lub w gotówce w siedzibie:
Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne Łaskarzew ul. Alejowa 13, od poniedziałku do piątku (9-13 września 2013) u Michała Józwickiego w godzinach dyżurów:

a)      poniedziałek, środa od 9.00 do 17.00
b)     wtorek, czwartek i piątek od 13.00 do 21.00  
W indywidualnych przypadkach możliwe jest przesunięcie uiszczenia składki na późniejszy termin. Należy to jednak uzgodnić z organizatorami drogą mailową
(historia.laskarzew@interia.pl). Opłata przeznaczona jest na pokrycie podstawowych wydatków związanych z organizacją
rajdu. W przypadku nie wykorzystania opłaty rekrutacyjnej, zostanie ona wykorzystana na
organizację wydarzeń popularyzujących historię w roku 2014.

Zgłoszenie udziału

Karty zgłoszeniowe potwierdzające chęć uczestnictwa w rajdzie powinny zostać złożone w terminie do dnia 16 września 2013:
1.      osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne Łaskarzew ul. Alejowa 13, od poniedziałku do piątku (9-16 września 2013) u Michała Józwickiego w godzinach dyżurów:
a)      poniedziałek, środa od 9.00 do 17.00
b)      wtorek, czwartek i piątek od 13.00 do 21.00  
2.      lub mailem na adres historia.laskarzew@interia.pl do 16 września 2013.
3.      Osobiście poprzez indywidualny kontakt:
Piotr Żabczyński, tel. 697413624,
Henryk Dąbrowski, tel. 517978427,
Marek Kusak, tel. 602716492,
Osoby zainteresowane udziałem w Rajdzie poprzez utworzone wydarzenie na Facebooku prosimy o dopełnienie formalności, wypełnienie i złożenie dokumentów zgłoszeniowych organizatorom Rajdu.

Potwierdzenie udziału

Formalne zgłoszenia i wpłatę wpisowego przyjmujemy tylko do 16 września 2013 roku z uwagi na konieczność sprawnego załatwienia spraw organizacyjnych związanych z Rajdem. Po dokonaniu zgłoszenia i opłaty wpisowej w terminie do 16 września 2013 roku organizatorzy wysyłają uczestnikom potwierdzenie przyjęcia uczestnictwa.
Organizatorzy zapewniają zabezpieczenie medyczne, poczęstunek dla uczestników, certyfikaty ukończenia i uczestnictwa w Rajdzie. 
Zapraszamy zainteresowanych.
Pójdziemy trzema szlakami żółtym, niebieskim i czerwonym. Do przeglądu na załączonej mapie.

Drugi Łaskarzewski Rajd pieszy „…pójdę w nocy mrok…”

Cel Rajdu Drugi Rajd pieszy „…pójdę w nocy mrok…” już za nami. Dokładnie łącznie 103 rajdowiczów i rajdowiczek w nocy z 15 na 16 września 2012r. weszło w nocy mrok. We wspólnym nocnym wędrowaniu uczestniczyli dorośli i młodzież, którzy zdecydowali się na wspólny wysiłek dla upamiętnienia i zachowania od zapomnienia wydarzeń września 1939r. – obrony i spalenia miasta Łaskarzewa. W ten sposób uczcili nie tylko naszą lokalną historię ale także wszystkich, którzy w 1939r. podjęli nierówną walkę z okupantem.

Przed wyjściem Rozpoczęcie rajdu 2012 nastąpiło o godzinie 17.00 przy pomniku obrońców Łaskarzewa gdzie delegacja zapaliła symboliczny znicz. Około 17.30 dostępne dla zwiedzających było łaskarzewskie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej w podziemiach kościoła parafialnego, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z życiem i tradycją ziemi łaskarzewskiej. Muzeum zwiedziło około 10 osób. W punkcie zbiórki rajdowej przy ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie pierwsi uczestnicy zbierali się do wyjścia już około godziny 18.00 а od 19.00 organizatorzy z Komandorem na czele zaczęli przeprowadzać odprawę poszczególnych grup. W tym roku w ustalonym terminie udział w rajdzie zgłosiło 7 grup. Zgłosiły się grupy młodzieżowe zorganizowane i pod opieką nauczycieli łaskarzewskich szkół: Nocni Wędrowcy, Licealiści, Jedynka, Dwójka. Zgłosiły się również grupy młodzieżowe zorganizowane przez młodych i pod opieką kapitanów: Grom, Jelenie w terenie, Dziunie, Piw Nic А Paw Pod Nami. Organizatorzy utworzyli 2 grupy z chętnych, którzy złożyli indywidualne zgłoszenia dołączyli kilka osób do istniejących już grup oraz połączyli Dziunie z Piw Nic А Paw Pod Nami z uwagi na małą liczebność tej ostatniej grupy.

Trasy, grupy i przebieg Około 20.00 uczestnicy wychodzili na dwie wyznaczone trasy Rajdu w odstępach 10 minutowych i po około 40 minutach wyszli na szlak ostatni rajdowicze а na nocnym dyżurze w bazie Rajdu w Stowarzyszeniu C.I.A przy ul. Alejowej 13 czuwał P. Tadeusz Rutkowski Komandor Rajdu wraz z P. Renatą Bednarczyk i P. Elizą Jóźwicką wspierającymi Komandora. Szlak niebieski o długości około 26 km.: Łaskarzew – Przychód – Stary Helenów – Leokadia – Punkt specjalny, wspólne ognisko w okolicach wsi Przyłęk – Nowy Pilczyn – Wola Rowska – Łaskarzew. Szlak czerwony o długości około 20 km: Łaskarzew – Wola Rowska – Nowy Pilczyn – Punkt specjalny, wspólne ognisko w okolicach wsi Przyłęk –Leokadia- Stary Helenów – Łaskarzew. Szlakiem czerwonym poszli z zachowaniem kolejności: Nocni Wędrowcy pod opieką P. Alicji Sapryk i jednego z organizatorów P. Andrzeja Żółkosia , Licealiści pod opieką P. Joanny Głaszczki i P. Piotra Głaszczki , Dwójka z opiekunem P. Sylwią Larkiewicz oraz Licealiści z opiekunem P. Andrzejem Szałasem i jednym z organizatorów P. Henrykiem Dąbrowskim. Na szlak niebieski wyszły po kolei grupy: Grom z Kapitanem P. Marcinem Wolskim i jednym z organizatorów P. Bartkiem Marciniakiem, Jelenie w terenie z kapitanem P. Agnieszką Korgol, Dziunie z Piw Nic А Paw Pod Nami z kapitanem P. Agatą Korgol i jednym z organizatorów P. Piotrem Żabczyńskim, Grupa Mróz z kapitanem P. Mrozem oraz Grupa Pawła Kuracha z kapitanem i organizatorem P. Pawłem Kurachem i P. Markiem Kusakiem. Samochodem na trasę wyruszył P. Marian Żabczyński – Strażnik Rajdu, któremu w wykonywaniu przydzielonych obowiązków towarzyszyła małżonka P. Urszula Żabczyńska. Uczestnicy mieli za zadanie odszukanie na swoich trasach siedmiu kopert z notkami dotyczącymi wydarzeń historycznych z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kampanii wrześniowej i II wojny światowej 1939r.- 1945r. mających wpływ na losy miasta Łaskarzew, powiatu garwolińskiego i losy Polski. Trasy nie były łatwe do przejścia. Tym bardziej w nocy. Uczestnicy musieli się wykazać wzorową umiejętnością orientacji w terenie oraz niezłą kondycją i sprawnością fizyczną. Wędrowali przez łąki, lasy i pola z małymi wyjątkami również drogami utwardzonymi. Świeże, rześkie nocne wrześniowe powietrze dawało dodatkową siłę do dalszej wędrówki podczas, której szczególnie na początku tras słychać było śpiewy rajdowiczów.

Krótka statystyka Na 103 idących najliczniej reprezentowaną grupą mieszkańców Łaskarzewa i powiatu garwolińskiego w II Rajdzie była młodzież w wieku od 15 do 25 lat, która stanowiła około 80 procent uczestników wydarzenia. Na trasy wyszło również więcej rajdowiczek niż rajdowiczów w proporcji około 60 do 40 procent. Liczebność poszczególnych grup kształtowała się od 7 do 15 uczestników w grupie. W porównaniu z I Rajdem podwoiła się liczba uczestników, którzy właśnie poprzez wspólny wysiłek chcą upamiętniać rocznicę obrony i spalenia miasta Łaskarzew.

Punkt specjalny Na półmetku rajdu około godziny 11.30 organizatorzy przygotowali tzw. Punk specjalny czyli ognisko z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników II rajdu „…pójdę w nocy mrok…”. Na pole pod Przyłękiem w miejscu udostępnionym dla Rajdu przez Państwa Marciniak z Łaskarzewa przybyli strażacy z OSP Łaskarzew, którzy pomogli w rozpaleniu ogniska, wydawali prowiant uczestnikom, podświetlali teren punktu specjalnego oraz zapewnili zabezpieczenie medyczne wydarzeniu. Uczestnicy posilili się i wzmocnili na dalszą trasę pieczoną kiełbaską, pączkami i na koniec przed ponownym wyjściem około 1.30 gorącą żołnierską grochówką. Przy płomieniach ogniska panowała radosna atmosfera sprzyjająca integracji wszystkich rajdowiczów i rajdowiczek.

Organizatorzy, wsparcie medialne i sponsorzy: Rajd „…pójdę w nocy mrok…” to oddolna inicjatywa przeprowadzona wspólnymi siłami trzech łaskarzewskich organizacji pozarządowych, tj. Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Łaskarzewie. W organizację rajdu licznie zaangażowani byli mieszkańcy Łaskarzewa i powiatu garwolińskiego. Wsparcie promocyjne dla rajdu tak jak rok temu zapewniały media lokalne oraz patroni medialni, tj. Gazeta Powiatu Garwolińskiego Twój Głos, Gazeta Młodych Nasze Sprawy, Portal KurierGarwoliński.pl, Portal WirtualnyGarwolin.pl, Portal Gazeta-Młodych.pl, Portal NaszeSprawy.info, Portal eGarwolin.pl, Portal elaskarzew.pl ,Telewizja internetowa TVGarwolin.pl. Wydarzeniem zainteresowali się także lokalni prywatni przedsiębiorcy, którzy zostali sponsorami rajdu zapewniając finansowanie na potrzeby rajdu. Wsparcia udzielili: Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie, Ośrodek Szkolenia Kierowców WALDI, TOP Market Łaskarzew, Młyny Żabczyńscy, Piekarnia Żabczyńscy, Sklep ogólno przemysłowy JEDYNKA, Sklep Militarny Garwolin, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne. Koszty poniesione przez sponsorów to: koszt ubezpieczenia uczestników rajdu, koszt druku certyfikatów uczestnictwa w rajdzie, koszt zakupu czapeczek rajdowych, koszt nadruku na czapeczkach, koszt wyżywienia uczestników rajdu, inne koszty związanych z całościową organizacją imprezy.

Podsumowanie Rajd ukończyły wszystkie grupy z jednym indywidualnym wyjątkiem. Wszyscy pozostali uczestnicy dostaną potwierdzenie ukończenia II Rajdu „…pójdę w nocy mrok…”. W tym wydarzeniu nie jest ważna kolejność i czas ukończenia ważne jest samo przejście i wspólny wysiłek dla upamiętnienia wydarzeń września 1939r. Okazało się, że czas na wspomnienia i rozmyślania z wydarzeń września 1939r. każda grupa znalazła na trasie podczas postoju przy kopertach i odczytywaniu na głos notek historycznych. Przy ognisku każdy myślał bardziej o odpoczynku i integracji dzieląc się wrażeniami z tras. Rajd na pewno spełnia swoją rolę. Chodzi o wspólny wysiłek dla upamiętnienia obrońców Łaskarzewa i wydarzeń września 1939r. Rajdowicze i Rajdoiczki idą i kończą ponad 20 km trasy, które dla większości są najdłuższymi w życiu przebytymi odległościami. Organizacyjnie również dobrze to wyglądało chociaż na pewno warto wprowadzić pewne poprawki i udoskonalenia, np. związane ze znaczeniem tras, czasem wyjścia, formą zgłoszenia, itp. II Pieszy Rajd Łaskarzewski „…pójdę w nocy mrok…” ma duży potencjał rozwoju i na pewno można zaliczyć to wydarzenie do bardziej udanych oddolnych inicjatyw w powiecie garwolińskim. Organizatorzy dziękują wszystkim za udzielone wsparcie dla wydarzenia i zapraszają do udziału za rok.

Ogłoszenie „…pójdę w nocy mrok…” 2012

Już za kilka dni w nocy z 15 na 16 września 2012 odbędzie się Drugi Łaskarzewski Rajd Nocny „…Pójdę w nocy mrok…”. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Rajdzie. Szczegóły uczestnictwa dostępne są w załączonej dokumentacji Rajdu.
Regulamin Rajdu “…pójdę w nocy mrok…” 2012
Karta zgłoszeniowa dla wszyskich Rajdowiczów “…pójdę w nocy mrok…” 2012
Karta zgłoszeniowa grupy zorganizowanej “…pójdę w nocy mrok…” 2012
Zgoda rodzica/opiekuna na udział w Rajdzie “…pójdę w nocy mrok…” 2012
Harmonogram Rajdu 15/16 września ”…pójdę w nocy mrok…” 2012
Rajd bez opłaty wpisowej. Organizatorzy zapewniają zabezpieczenie medyczne, poczęstunek dla uczestników, certyfikaty ukończenia i uczestnictwa w Rajdzie.
Formalne zgłoszenia przyjmujemy tylko do 13 września 2012 roku z uwagi na konieczność ubezpieczenia wszystkich Rajdowiczów.
 Zgłoszenia poprzez wypełnienie załączonych druków można składać:
1. osobiście:
w sobotę 8.09.2012r. od 13.00 do 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego przy ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie ( II piętro budynek OSP Łaskarzew)
2. wysyłając skany e-maila: historia.laskarzew@interia.pl
3. poprzez indywidualny kontakt z zespołem organizacyjnym:
Piotr Żabczyński, tel. 697413624,
Henryk Dąbrowski, tel. 517978427,
Marek Kusak, e-mail: tel. 602716492,
Osoby zainteresowane udziałem w Rajdzie poprzez utworzone wydarzenie na Facebooku prosimy o dopełnienie formalności, wypełnienie i złożenie dokumentów zgłoszeniowych organizatorom Rajdu. 

Zapraszamy zainteresowanych.
Pójdziemy dwoma szlakami niebieskim i czerwonym. Do przeglądu na załączonej mapie.

Pierwszy Łaskarzewski Rajd pieszy „Pójdę w nocy mrok”

Ciemność widzę, widzę ciemność. I poszliśmy „…w nocy mrok” w Pierwszym Pieszym Łaskarzewskim Rajdzie Nocnym dla upamiętnienia rocznicy obrony i spalenia Miasta Łaskarzew. Trasa liczyła około 20 km i biegła przez Baranichę, Wolę Rowską, Rowy, Kobylą Wolę, Osadę Józefów, Kacprówek, Stary Pilczyn, Nowy Pilczyn, Łaskarzew.

Pogodna noc Rajdu z 17 na 18 września 2011r. pozwoliła uczestnikom skoncentrować się na pieszej wędrówce i zadaniach do wypełnienia rozproszonych po trasie. Pierwsi śmiałkowie zaczęli się zbierać w punkcie zbornym na ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie około godziny 19.00. Godzinę później było nas już około 50 pieszych rajdowiczów nocnych. Na miejsce zbiórki dotarł również Maciej Poczek dziennikarz TVGarwolin, który przeprowadził wywiady z organizatorami i uczestnikami rajdu.

SONY DSC

Wyszliśmy 17 września 2011r. około 21.00 podzieleni na 3 grupy z przewodnikami i opiekunami. Jedna pod opieką przewodnika Piotra Żabczyńskiego. Druga to licealiści z I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie z klasy mundurowej pod opieką P. Agnieszki Rutkowskiej i P. Joanny Glaszczki z przewodnikiem Markiem Kusakiem. Trzecia grupa pod przewodnikiem Henrykiem Dąbrowskim. Po drodze na biorących udział w marszu czekały krótkie notki historyczne związane z lokalną historią terenu Miasta i Gminy Łaskarzew. Uczestnicy dowiedzieli się o przejściu Armii Andersa i Hubalczyków przez Łaskarzew. Inne wzmianki związane były ze spaleniem Miasta Łaskarzew i Żydami Łaskarzewskimi.

Na półmetku w Rowach około 23.00 organizatorzy przygotowali ognisko, ciepłą herbatę i strawę w postaci grochówki dla wszystkich rajdowiczów. Poczęstunek przygotowali Druh OSP Łaskarzew Łukasz Laskowski (Wiceprezes scia) z pomocą syna Druha Ksawerego Laskowskiego. Trochę odpoczęliśmy i w granicach godziny 0.00 wyszliśmy na drugi odcinek.

SONY DSC

Po drodze minęliśmy lotnisko z 1944r. pod Kobyla Wolą oraz Pomnik dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej w Osadzie Józefów. Końcowy etap wiódł drogami na skraju lasów w Kacprówku i Pilczynie. Około godziny 4.00 wszystkie trzy grupy dotarły do bazy w Łaskarzewie.

SONY DSC

Przez cały ten czas Komandor Rajdu P. Renata Bednarczyk wspólnie z P. Tadeuszem Rutkowskim i P. Elizą Józwicką czuwali w punkcie dowodzenia na Alejowej 13 w Łaskarzewie. Uczestnicy dotarli do punktu wyjścia dość zmęczeni ale radośni z planami na powtórkę wyprawy. Przy okazji rajdu nastąpiła również integracja grupy głównie młodych ludzi powiatu garwolińskiego. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tej niecodziennej inicjatywy a w szczególności dla Piotra Żabczyńskiego ze Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Henryka Dąbrowskiego, Marka Kusaka, Łukasza Laskowskiego ze Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego i OSP Łaskarzew oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Łaskarzewie Renaty Bednarczyk, Agnieszki Rutkowskiej, Joanny Głaszczki, Tadeusza Rutkowskiego, Elizy Józwickiej. Podziękowania dla P. Bogdana za udostepnienie miejsca pod ognisko. Podziękowania również dla wszystkich Rajdowiczów za udział w tym niecodziennym lokalnym wydarzeniu.