17 września 2022 jak co roku wspominaliśmy bohaterskich obrońców Łaskarzewa. Obchody miejskie pokryły się terminowo z naszym corocznym rajdem, jednak klimat nocy pociągnął najwytrwalszych do nocnej wędrówki. Pierwsi śmiałkowie weszli do lasu już o godzinie dziewiętnastej. Którędy szli rajdowicze w ubiegłym roku?
Jak przebiegała trasa rajdu nocnego?
W tym roku rajd przebiegał czwartym wariantem trasy, czyli na północny zachód od Łaskarzewa, z ogniskiem we wsi Grabina. W planie wydarzenia było wytyczenie trzech tras. Krótkiej, średniej i na orientację. Tegoroczny rajd obfitował jednak w wiele niespodzianek organizacyjnych
Dwunasty rajd „Pójdę w nocy mrok” ‒ zmiany w programie
Z powodów losowych część stałej ekipy nie mogła wziąć udziału w organizacji rajdu nocnego. Bezpieczeństwo nakazało więc ograniczenie trasy do jednej, biegnącej w przeciwległych kierunkach. Część uczestników poszła trasą przez Baranichę i Aleksandrów do Grabiny. Druga część poszła trasą przez Dąbrowę Kolonia i Krzywdę.
Łaskarzewski rajd nocny ‒ uczestnicy i organizatorzy
Organizatorem i koordynatorem wydarzenia jest już od trzech lat Stowarzyszenie „Pójdę w nocy mrok” Rajd od lat może jednak liczyć na wsparcie wielu organizacji i instytucji:
- Ochotnicza Straż pożarna w Łaskarzewie ‒ strażacy zabezpieczali rajd medycznie, oraz opiekowali się ogniskiem w połowie trasy;
- Dom Pracy Twórczej „Bajka” ‒ zapewnił nam miejsce do odprawy oraz bazę dla Komandora rajdu;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Grabinie ‒ strażacy z Grabiny formalnie nie byli organizatorami, jednak udostępnili nam miejsce na ognisko;
- Stowarzyszenie Centrum integracyjno-animacyjne ‒ organizacja ta od lat wspiera nas na różne sposoby.
W dwunastym rajdzie wzięło udział 18. uczestników. Wielu z nich brało udział we wszystkich edycjach, ale pojawiły się też nowe twarze.
Rajd nocny ‒ sponsorzy
W dużej mierze rajd nocny „Pójdę w nocy mrok” opiera się na składkach uczestników. W ten sposób wszyscy są w jakimś stopniu sponsorami. Z pieniędzy tych drukowana jest broszura, opłacane jest ubezpieczenie, co roku zapewniamy też drobny upominek, który najczęściej kupujemy. Rajd jednak nie mógłby się odbyć bez pomocy darczyńców:
- Sklep jedynka ‒ zapewnił talerzyki i łyżki dla rajdowiczów;
- Sklep Top Market ‒ dostarczył składników do ugotowania zupy oraz kiełbaski;
- Tartak Waltar- Waldemar Korycki ‒ dostarczył drewno na ognisko;
- Piekarnia „Żabczyńscy” ‒ podarowała nam pieczywo i pączki;
- Drukarnia Ragus ‒ po kosztach produkcji, bez zysku wydrukowała broszurę rajdową;
- Nadleśnictwo Garwolin ‒ ufundowało gadżety dla uczestników.
Rajd nocny 2023. Jakie są plany i pomysły?
W tym roku rajd będzie przebiegał najstarszą trasą, przez Wolę Rowską i Rowy. Ten teren jest nam dobrze znany. Będziemy szli tą trasą po raz czwarty. W najbliższych miesiącach rozdzielamy zadania i rozpoczynamy pracę nad kolejną edycją. Otwarte pozostają pytania o wydawanie broszury, ubezpieczenie, czy przygotowanie posiłku.
Zapowiada się ciekawy rok! Będziemy Was informować o naszych pracach, oraz o wyzwaniach, które stoją przed nami. Przypominamy, że można włączyć się do organizacji nocnego rajdu, kontaktując się bezpośrednio z nami, przez maila lub poprzez social media Stowarzyszenia „Pójdę w nocy mrok”. Do zobaczenia na rajdowym szlaku!