Trzynasty rajd nocny za nami. Krótka relacja z wydarzenia

Wrześniowe rajdy nocne są już w Łaskarzewie tradycją. Tym razem śmiałkowie weszli w nocy mrok 23 września o godz. 18:00 rozpoczął się po raz trzynasty Łaskarzewski Pieszy Rajd Nocny.

Początek rajdu. Dlaczego chodzimy i ilu nas było tym razem?

Celem nocnej wędrówki było upamiętnienie bohaterów i ofiar poległych w
obronie Łaskarzewa 17.09.1939 roku, oraz wszystkich poległych podczas II wojny światowej. Wysiłek nocnych wędrowców jest formą oddania hołdu bohaterom wojny.
Na starcie w DPT Bajka stawiło się 18 osób w różnym przedziale wiekowym, którym niestraszne były złeprognozy pogody na nadchodzącą noc. Ostatecznie była ciepła, bezdeszczowa jesienna noc.

Płomień jest symbolem rajdu. Dlatego trzy rajdowe trasy spotykają się wspólnie przy ognisku

Jak przebiegał rajd?

Uczestnicy byli podzieleni na 4 grupy, tj. Mieszko, Czarne Dinozaury, Legrysy, Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa. Rajdowicze mogli wybrać pomiędzy trzema trasami biegnącymi w większości przez lasy i pola – krótką 18 km, średnią 20 km, trasą na orientację 35 km. W tym roku trasy przebiegały przez miejscowości: Łaskarzew, Wola Rowska, Józefów, Kobyla Wola, Rowy, Taluba, Kolonia Izdebno, Aleksandrów, Kolonia Dąbrowa.

Trasy pokonywane podczas rajdu nie są przypadkowo wybranymi drogami. Często pokrywają się z miejscami pamięci, mijamy wiele przydrożnych krzyży, kapliczek, pomników. Trasy łączyły się ze sobą w mniej więcej połowie w miejscowości Rowy, gdzie dzięki uprzejmości właściciela terenu pana Bogdana Mroza odbyło się wspólne ognisko, zabezpieczane przez strażaków z OSP Łaskarzew.

Ognisko, czyli przerwa w trasie

Na rajdowiczów czekała gorąca zupa przygotowana przez panią Todzię, gorąca herbata, pączki z piekarni „Żabczyńscy”oraz kiełbaski podarowane od sklepu „Stokrotka”.
Osoby, które ukończyły rajd otrzymał okolicznościowe emblematy z logo rajdu wyprodukowane przez firmę „Hot Stamping” oraz broszurę
„Pułkownik Walenty Lewandowski” autorstwa Karoliny Jamnickiej-Kondej.

Tradycyjnie strażacy z OSP Łaskarzew pomagali w organizacji ogniska

Podsumowanie


Organizatorami XIII Łaskarzewskiego Pieszego Rajdu Nocnego było Stowarzyszenie „Pójdę w nocy mrok”. Pomagało nam również wiele organizacji i osób prywatnych. Rajd jako wydarzenie turystyczno- historyczne, stal się wydarzeniem wspólnym dla całego Łaskarzewa. Dziękujemy wszystkim sponsorom i do zobaczenia za rok!